Normál ár |
29.900 Ft / fő |
Előleg | 12.000 Ft / fő |
Jelentkezési határidő | 2022-08-31 |
A részvételi díj tartalmazza:
|
A részvételi díj nem tartalmazza:
|
A Zselicet viszonylag kevesen ismerik, nem tudják milyen csodálatos erdészeti utakon tudunk itt kerékpározni. Úgy válogattuk össze a programot, hogy betekintést nyerhessünk a helyi kulturális értékekbe (Europa Nostra díjas falumúzeum és helyreállított kastély), a természetbe (csodálatos egybefüggő erdőségek, a legnagyobb mesterséges-tó Magyarországon, és az egyik legháborítatlanabb csillagos égbolt), valamint a helyi termékek, amelyeket a termelői piacon is kipróbálhatsz. Fizethetsz Szép Kártyával, és itt nincs árofolyamprobléma! Válaszd a helyit, ismerd meg hazánk egyik legszebb tájegységét - Zselicet!
Létszám: 10-15 fő, KIS CSOPORT!
Utazás: Egyénileg Kaposvárra, a túra kezdőpontjára
Szállás: hotelben 2 ágyas szobákban, reggelivel
Étkezés: a túra ára tartalmazza a reggelit is! A kerékpártúrákra szendvics és innivaló (minimum 1 liter/fő) szükséges.
Csomagszállítás: mivel csillagtúra, erre nincs szükség
Kerékpárszállítás: Ha nem tudod megoldani a saját kerékpárod szállítását Kaposvárra, tőlünk nagyon jó minőségő Gepida cross-treking, vagy Dema hegyikerékpárt, sőt elektromos kerékpárt is tudsz bérelni. Erről ezen a linken tudsz bővebb információt kapni. https://helian.hu/hasznos/eszkozeink
Felszerelés/Ruházat: lsd. a lap alján
Túravezetés: Végig túravezető kíséri a csoportot
Megérkezés után felpakolunk a kerékpárra, és az innen 6 kilométerre lévő Szennára tekerünk. A falu közepén áll az a Somogyban egyedülálló, 1784-ből származó, népi barokk református templom, mely körül környékbeli régi paraszti épületek áttelepítésével létrejött a Szennai Szabadtéri Gyűjtemény. A skanzen Somogy megye két jellegzetes tájcsoportját, a Zselicséget és Belső-Somogyot mutatja be. A múzeumfalu 1983-ban hazánkban elsőként kapta meg az Europa Nostra - a Mi Európánk - nemzetközi elismerést. A skanzen után kerékpárra ülünk és elindulunk felfedezni a Zselicet. Bárdudvarnokon teszünk egy megállót a helyi termelői piacon, melynek már a neve is bájosan csábító „Petörke Portéka”. Kóstolhatunk kecskesajtot, mézeket stb. Innen a Gólyavölgyi tavak felé vesszük az irányt, majd egyre jobban bezárul felettünk a lombsátor - a Zselic vadban gazdag erdeiben kerekezünk egy erdészeti úton. Kardosfán az étteremben tudunk enni egyet, majd felkeressük a Zselici csillagparkot. A Zselici Tájvédelmi Körzet 2009-ben nyerte el a „nemzetközi csillagoségbolt-park” kitüntető címet, ahonnan a Tejút, a távoli galaxisok fényei még zavaró fényektől mentesen látható. Ma már ugyanis alig maradt ilyen hely egész Európában, és gyermekeink úgy nőnek fel, hogy nem ismerik sem a Tejutat, sem a Fiastyúkot, a Göncölszekeret. Itt még azonban szabad szemmel is sok égi objektum látható, csillagok ezrei ragyognak. Mivel még nincs sötét, így a csillagokat ugyan nem tudjuk megnézni, de a park így is rengeteg élményt fog kínálni, derült időben távcsöves bemutató során megtekinthetjük a Napot. 100 milliméter átmérőjű, hidrogén alfa szűrővel ellátott Lunt távcsővel a Nap korongján (kromoszférájában) az aktív területeket mutatják meg nekünk. A Csillagászati kiállításon megismerkedhetünk a meteoritok főbb fajtáival, a fényszennyezés környezeti hatásaival, valamint a Hubble űrtávcső történetével és jelentőségével. Innen még egy kis tekerés van a fűszeres estében vissza Szennán keresztül a megyeszékhelyen lévő szállásunkra.
Reggeli után a kerékpárúton a Deseda-tóhoz bringázunk. Kevesen tudják, de az ország leghosszabb mesterséges tava. A Fekete István látogatóközpontnál fogunk először megállni. Érdemes itt egy kis időt eltölteni, a látogatóközpont rengeteg információt ad a tóról és környékének unikális élővilágáról. Maga az épület egy hajót formáz, hiszen a tó a vízisportokról és a horgászatról is híres. Tovább tekerünk a part mentén, szép erdőben jól kiépített murvás úton folytatjuk a 67-es útig. Az út túloldalán a desedai arborétumon is áttekerünk. Innen fakultatív a program, ha belefér az időnkbe, akkor eltekerünk Alsóbogátra egy erdei földúton (sáros, esős idő esetén ez a rész kimarad).
A faluban igazi kincsek rejtőznek. A Festetics Inkey kastély épülete nem véletlenül nagyon népszerű esküvői színhely. A Kastélyt 1853 körül építették klasszicista stílusban. A hozzá tartozó kastélypark felújítása 3 éven keresztül zajlott, mely során kitisztításra kerültek az elhanyagolt területek, virágok, gyümölcsfák kerültek telepítésre. A park is lenyűgöző, a kb. 400 fának a 10%-a 100 évnél is öregebb. Innen az Európa Nostra díjas kastélyt – a Vrancsics kastélyhoz tekerünk. A barokk kiskastélyt 1760 körül Vrancsics tábornok építtette. Később báró Puteány Sándor, majd a Gludovácz és Inkey családok birtokába került. 1856-ban gróf Zichy Károlyé lett, ezért több helyen, mint Zichy-kastély szerepel, de itt helyben Kiskastélyként ismerik. 2007-ben vásárolta meg Nagyházi Csaba és felesége, akik több éves kemény munkával korhűen helyreállították és berendezték a gyönyörű kúriát. Munkájukat 2013-ban a kulturális örökség megőrzéséért járó európai uniós kitüntetéssel, az Europa Nostra-díjjal jutalmazták.
Egy kis hurokkal a piroson visszatérünk a Desedához, és végig kerékpárúton - biztonságosan a folyó túlpartját is végigtekerve térünk vissza Kaposvárra a szállásunkra. Ezen a parton megállunk egy kilátónál, ahonnan pazar kilátás nyílik a Desedára és környékére. Utazás haza egyénileg.
A Zselic:
A Zselic mintegy 1200 km² kiterjedésű, 45 települést magában foglaló tájegység a Dél-Dunántúlon, nagyobb része Somogy, kisebb része Baranya megye területén fekszik. E páratlan szépségű környék nevét – egyes források szerint – a honfoglalás-kori szláv lakosságtól kapta, tőlük ered ugyanis az a „zselod”, makkot jelentő szó, amely az itt őshonos tölgyre utal, és arra, hogy egykor jelentős volt itt a makkoltató sertéstartás.
Időjárás:
Ezt a méltatlanul kevéssé ismert tájat elsősorban a sajátos klímája és az emiatt kialakult kivételes élővilága teszi egyedülállóvá. Éghajlata kissé hűvösebb és csapadékosabb a környezeténél, enyhe telű, szubmediterrán jellegű. A napsütéses órák száma a területen nyugatról kelet felé nő, a nyugati részén 1950-2000, míg a keleti részén 2000-2050 óra/év. A felhősödés az ország többi részéhez hasonlóan nyáron 45-50%, télen pedig 60-65%. Az évi középhőmérséklet 9,8-10,7 C° közötti, összességében a terület a Dunántúl délkeleti, melegebb feléhez tartozik. Az évi hőmérséklet maximumát júliusban éri el, értéke átlagosan 20-20,5 °C. A táj területén a hőmérséklet éves eloszlása kiegyenlített; a nyár kiegyenlítetten meleg, forróság sosem fordul elő, hiszen a júliusi középhőmérséklet sehol sem emelkedik 21 °C fölé. A Zselic vidéke hazai viszonylatban a csapadékosabb tájak közé tartozik. Területének nagy részén 700–750 mm az évi átlagos csapadékösszeg.
Ez egy közepesen nehéz túra, a táj kellemesen dimbes-dombos, ha ez nehézéget jeletn számodra, tudunk elekromos kerékpárt is biztosítani. Ugyanakkor azoknak, akik szoktak kerékpározni nem fog különösebb nehézséget jelenteni. Az első napi túra a nehezebb, de ez is elmarad egy toszkán, vagy egy Inn-menti túra behézségétől.
Szükséges felszerelés:
Belépődíjak:
Kétágyas elhelyezés hotelben reggelivel. Ha előző este szeretnél már megérkezni, hogy elkerüld a korai indulást, akkor erre lehetőséget biztosítunk, de ezt kérlek jelezd a jelentkezéskor!
Javasoljuk a kedvező áru útlemondási biztosítás megkötését! Senki nem lát a jövőbe, sajnos előfordult, hogy betegség miatt az utolsó pillanatban nem tudott valaki részt venni az utazáson, ilyen esetben pedig a biztosító általában teljes mértékben megtéríti a befizetett összeget, amennyiben útlemondási biztosítással is rendelkezel!