A részvételi díj tartalmazza:
|
A részvételi díj nem tartalmazza:
|
Magyarország egyik legszebb fekvésű pálinkafőzdéje különleges kalandot ígér. A kóstolótúrán megismerkedhetünk mindennel, amit a pálinkafőzésről és kóstolásról tudni kell. Bejárjuk a főzdét, ahol a pálinkafőzés mellett még a palackok készítését is megfigyelhetjük – természetesen szakértő vezetéssel.
A főzdebemutatót pálinkakóstoló követi: az Öreg-Túr partján álló - vízi úton is megközelíthető - Elixír Kóstolóházban megkóstolhatják a Panyolai Pálinkák akár teljes kínálatát.
Létszám: 8-10 fő, KIS CSOPORT!
Utazás: Egyénileg Tivadarba, a túra kezdőpontjára
Szállás: Tivadarban, 2 ágyas szobákban, reggelivel
Étkezés: a túra ára a reggelit tartalmaz! A kerékpártúrákra szendvics és innivaló szükséges.
Mivel az ország legkeletibb csücske a túra helyszíne, ezért gondoltunk azokra akik messziről érkeznek és beterveztünk egy nulladik napot az utazásra. Így már előző nap este ide tudsz utazni, de a plusz egy éjszaka szállás díját a csomag ár nem tartalmazza.
A mai napon északi irányba indulunk el Tarpa irányába. Tarpán megállunk a híres szárazmalommal. Innen tovább haladunk Csarodára. Csarodán található a mosolygó szentek temploma, amely Magyarország egyik leghíresebb Árpád-kori temploma. A templom a Csaronda-patak partján fekszik. Csaroda mellett található egy másik híres beregi falu, Tákos. Tákos a református templomáról vált nemzetközi szinten ismertté, amelyet úgy emlegetnek errefelé, hogy a mezítlábas Notre Dame. Itt ebédelünk egyet, és új erőre kapva folytatjuk a túrát Vásárosnaményen keresztül Panyoláig. Itt egy pálinkakóstolón fogunk részt venni. forgalommentes gátakon haladunk egészen vissza Tivadarig.
Tivadarból Fehérgyarmatig kiépített kerékpárúton haladunk, és onnan is elhagyva a települést egy ideig még ezen megyünk. Egy alsórendű úton hamarosan megérkezünk Cégénydányádra, ahol megnézzük a szépen felújított Kölcsey – Kende kúriát. A természetvédelmi oltalom alatt álló kastélypark látogatásra is érdemes időt szánni, amelyben számos növénykülönlegesség található, köztük egy monumentális méretű platánfa. Cégénydányádot elhagyva két igazán különleges templommal folytatjuk a programot. Az első a gyügyei román kori templom, amely a vallásváltás idején református templommá vált. A templom egyik fő látnivalója az 1767-ben készült festett deszkamennyezet. A felújításáért 2004-ben Europa Nostra díjat kapott. Innen a követkető település Szamosújlak, ahol szintén megnézzük egy pillanatra a reformtus templomot. Ezután Jánkmajtis felé vesszük az irányt, a két települést egy alacsony forgalmú, árnyas mellékút köti össze. Jánkmajtis, Zsarolyán után elérkezünk a régió egyik legizgalmasabb műemlékéhez, a nagyszekeresi gótikus templomhoz. Ez lesz a mai túránk fénypontja. Innen már csak a Penyigei lekváriumnál állunk meg pihenni egy kicsit, majd folytatjuk utunkat vissza Tivadarba.
Ma keleti irányba indulunk, az első állomás Nagyar. Megállunk a nagyari Luby-kúriánál, majd a falu végénél, ahol a legenda szerint Petőfi Sándor itt egy kocsányos tölgynek az árnyékában írta Tisza című versét. Innen Szatmárcsekére tekerünk. Felkeressük a csónakfejfás temetőt, ahol Kölcsey Ferenc nyugszik, itt Szatmárcsekén írta a Himnuszt, ezért a falut gyakran nevezik a Himnusz bölcsőjének. Felmegyünk a gátra, ezen haladunk a Túr bukóig – Tiszakóródig. Innen szintén forgalommentes gáton haladunk Tiszacsécsére, Móricz Zsigmond szülőfalujáig, ahol felkeressük az író emlékházát. Megkóstolhatjuk a csécsei lángost, majd visszafordulunk Túristvándiba. Itt megnézzük a híres vízimalmot, majd visszatekerünk Tivadarba, ahol még fürödhetünk egyet, a homokos strandon.
Ma reggeli után felpakoljuk a kerékpárokat és elutazunk a gyönyörű Hercegkúti pincesorhoz. A gomboshegyi pincék jellegzetesek, négy sorban állnak egymás alatt. A kőből épült pincék jellegzetes háromszög alakú bejárattal rendelkeznek. A 10-40 m mélyen a domboldalba vájt pinceágak többszintes pincerendszert alkotnak. A családi pincészetek borai között találhatunk könnyű, vagy testes karakteres borokat egyaránt. A pincesor látványa pedig felejthetetlen. Innen Sárospatakra kerékpározunk, ahol megnézhetjük a Rákóczi-várat. Magunk mögött hagyjuk Rákóczi egyik fontos állomását és Vajdácska felé tekerünk. A település 2 temploma a már messziről, ugyanis a domboldalra épített épületek a magasba nyújtózkodnak. A zsarói elágazás és Karos közötti 2 kilométeres szakaszon az autók mellett osztozunk az úttal. A község honfoglalás korban jelentős szereppel bírt, így ez a terület kiemelkedő régészeti lelőhely. A szlovák határon áttekerve már Bodrogszerdahelyen találjuk magunkat. Trianon elválasztotta ezt a magyar lakta területet, pedig Szőlőske, Borsi emelné Tokaj-Hegyalja és Bodrog jelentőségét. Borsiban a felújított Rákóczi-kastély méltón emlékezik meg II. Rákóczi Ferenc születéséről, családjáról. Ezután Sátoraljaújhely irányába folytatjuk a túránkat. Az erdő csendessége és a Fehér-patak csobogása teszi varázslatossá a túrát Rudabányácskáig. A falu szélén található Smaragdvölgyből festői kép tárul elénk a Magashegyre. Az alig 3 kilométeren át tartó, enyhe 5-8 %-os emelkedő megdolgoztatja lábainkat. Miután sikerült legyőzni a kacskaringós szakaszt, 4 kilométer hosszú gurulás vár ránk Károlyfalvára. A falu határában csatlakozunk a kerékpárútra és ismét Sárospatak, illetve Hercegkút felé fordítjuk a paripáinkat.
A Felső-Tisza-vidék az Alföld része, mely hazánk északkeleti szögletében; Szlovákia, Ukrajna, Románia által határolt területen helyezkedik el, és a Nyírséget és a Szatmár-Beregi-síkságot foglalja magába.
A vidéket egészen a 18. század végéig összefüggő erdőségek borították, csak a falvak közelében voltak erdőmentes területek. A török hódoltság után a környék megnövekedett lakosságának az építkezésekhez használatos faanyagigénye miatt azonban egyre nagyobb területen irtották ki az erdőket; először csak a Tisza közvetlen közeléből, majd mind beljebb haladva egyre nagyobb erdőterületek kerültek kiirtásra, míg aztán mára az egykor összefüggő erdőkből csak erdőfoltok maradtak.
Éghajlata kontinentális / mérsékelten meleg és mérsékelten száraz, átmeneti jellegű. Földrajzi fekvése és a Kárpátok közelsége miatt az Alföld leghidegebb telű, legkésőbben tavaszodó, legcsapadékosabb tája
Ez egy könnyű túra, emelkedőre nem kell számítani, és a távok sem túl nagyok. Ez a túra bárki számára teljesíthető. A túra többnyire aszfaltozott alsórendű utakon, gátakon halad, csak nagyon kis szakaszon megyünk, ahol a gát nincs aszfaltozva, ott füves földes úton halad, de könnyen járható. Gyakran megállunk, hiszen rengeteg a látnivaló, így lesz alkalom pihenni. A túravezető végig kíséri a csoportot, készségesen áll rendelkezésre, ha valami probléma adódna.
Kétágyas elhelyezés Tivadaraban reggelivel.