Normál ár |
108.000 Ft / fő
|
Előleg | 43.000 Ft / fő |
Jelentkezési határidő | 2024-04-22 |
Előfoglalási ár |
98.000 Ft / fő |
Előleg | 40.000 Ft / fő |
Előfoglalási határidő | 2024-03-31 |
A részvételi díj tartalmazza:
|
A részvételi díj nem tartalmazza:
|
Létszám: 10-15 fő
Utazás: egyénileg Tivadarba, a szállásra
Szállás: Tivadarban, vendégházban, 2 ágyas elhelyzéssel
Étkezés: a túra ára tartalmazza a reggelit is! A kerékpártúrákra szendvics és innivaló (minimum 1 liter/fő) szükséges.
Kerékpárbérlés: Ha szeretnél inkább bérelni, tőlünk nagyon jó minőségő Gepida cross-treking, vagy elektromos kerékpárt is tudsz bérelni. Erről ezen a linken tudsz bővebb információt kapni. https://helian.hu/hasznos/eszkozeink
Felszerelés/Ruházat: lsd. a lap alján
Túravezetés: Végig túravezető kíséri a csoportot
Érkezés a délutáni órákban, a szállás elfoglalása.
Reggeli után beállítjuk és felszereljük a kerékpárokat, a szállásunktól indul a túra. Fehérgyarmatig kiépített kerékpárúton haladunk, és onnan is elhagyva a települést egy ideig még ezen megyünk. Egy alsórendű úton hamarosan megérkezünk Cégénydányádra, ahol megnézzük a szépen felújított Kölcsey – Kende kúriát. A természetvédelmi oltalom alatt álló kastélypark látogatásra is érdemes időt szánni, amelyben számos növénykülönlegesség található, köztük egy monumentális méretű platánfa. Cégénydányádot elhagyva két igazán különleges templommal folytatjuk a programot. Az első a gyügyei román kori templom, amely a vallásváltás idején református templommá vált. A templom egyik fő látnivalója az 1767-ben készült festett deszkamennyezet. A felújításáért 2004-ben Europa Nostra díjat kapott. Innen a követkető település Szamosújlak, ahol szintén megnézzük egy pillanatra a reformtus templomot. Ezután Jánkmajtis felé vesszük az irányt, a két települést egy alacsony forgalmú, árnyas mellékút köti össze. Jánkmajtis, Zsarolyán után elérkezünk a régió egyik legizgalmasabb műemlékéhez, a nagyszekeresi gótikus templomhoz. Ez lesz a mai túránk fénypontja. Innen már csak a Penyigei lekváriumnál állunk meg pihenni egy kicsit, majd folytatjuk utunkat vissza Tivadarba.
Ma keleti irányba indulunk, az első állomás Nagyar. Megállunk a nagyari Luby-kúriánál, majd a falu végénél, ahol a legenda szerint Petőfi Sándor itt egy kocsányos tölgynek az árnyékában írta Tisza című versét. Innen Szatmárcsekére tekerünk. Felkeressük a csónakfejfás temetőt, ahol Kölcsey Ferenc nyugszik, itt Szatmárcsekén írta a Himnuszt, ezért a falut gyakran nevezik a Himnusz bölcsőjének. Felmegyünk a gátra, ezen haladunk a Túr bukóig – Tiszakóródig. Innen szintén forgalommentes gáton haladunk Tiszacsécsére, Móricz Zsigmond szülőfalujáig, ahol felkeressük az író emlékházát. Megkóstolhatjuk a híres csécsei lángost, majd visszafordulunk Túristvándiba. Itt megnézzük a híres vízimalmot, majd visszatekerünk Tivadarba, ahol még fürödhetünk egyet, a homokos strandon.
A mai napon északi irányba indulunk el Tarpa irányába. Tarpán megállunk a híres szárazmalommal. Innen tovább haladunk Csarodára. Csarodán található a mosolygó szentek temploma, amely Magyarország egyik leghíresebb Árpád-kori temploma. A templom a Csaronda-patak partján fekszik. Csaroda mellett található egy másik híres beregi falu, Tákos. Tákos a református templomáról vált nemzetközi szinten ismertté, amelyet úgy emlegetnek errefelé, hogy a mezítlábas Notre Dame. Innen teljesen forgalommentes gátakon haladunk egészen vissza Tivadarig. A túra után utazás egyénileg hazafelé.
A Felső-Tisza-vidék az Alföld része, mely hazánk északkeleti szögletében; Szlovákia, Ukrajna, Románia által határolt területen helyezkedik el, és a Nyírséget és a Szatmár-Beregi-síkságot foglalja magába.
A vidéket egészen a 18. század végéig összefüggő erdőségek borították, csak a falvak közelében voltak erdőmentes területek. A török hódoltság után a környék megnövekedett lakosságának az építkezésekhez használatos faanyagigénye miatt azonban egyre nagyobb területen irtották ki az erdőket; először csak a Tisza közvetlen közeléből, majd mind beljebb haladva egyre nagyobb erdőterületek kerültek kiirtásra, míg aztán mára az egykor összefüggő erdőkből csak erdőfoltok maradtak.
Éghajlata kontinentális / mérsékelten meleg és mérsékelten száraz, átmeneti jellegű. Földrajzi fekvése és a Kárpátok közelsége miatt az Alföld leghidegebb telű, legkésőbben tavaszodó, legcsapadékosabb tája
Ez egy könnyű túra, emelkedőre nem kell számítani, és a távok sem túl nagyok. Ez a túra bárki számára teljesíthető. A túra többnyire aszfaltozott alsórendű utakon, gátakon halad, csak nagyon kis szakaszon megyünk, ahol a gát nincs aszfaltozva, ott füves földes úton halad, de könnyen járható. Gyakran megállunk, hiszen rengeteg a látnivaló, így lesz alkalom pihenni. A túravezető végig kíséri a csoportot, készségesen áll rendelkezésre, ha valami probléma adódna.
Kétágyas elhelyezés Tivadaraban reggelivel.